close
رزرو آنلاین هتل
50 نکته برای جلوگیری از سرمازدگی
loading...

ایرانگردی و ایرانشناسی،دوچرخه سواری،طبیعت گردی،مطالب خواندنی و.......

1- قبل از اجرای برنامه و رفتن به منطقه مورد نظر از طریق مختلف از شرایط جوی، موقعیت منطقه و مسیر رفت و برگشت کسب اطلاع نموده و آشنایان و نزدیکان را در جریان قرار دهید. 2- پوشاک و تجهیزات متناسب با برنامه و برخورد با شرایط سخت را به همراه داشته باشید. 3- پوشاک اضافی و یدک داخل کوله را در کیسه های ضد آب و یا پلاستیک محکم عایق بندی نمایید تا رطوبت به آنها نفوذ نکند. 4- مقداری جیره غذایی ذخیره از قبیل شیر خشک، کشمش، خرما خشک، انجیر خشک، مغز بادام، تخمه، کشک خشک، آدامس، چای خشک و نسکافه…

سایت رسمی گروه انسانهای سبز
کانال رسمی گروه انسانهای سبز

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
انواع مکمل های بدنسازی چه فواید و عوارضی دارند 0 13 mahshid
هواپیماهای رنگارنگ 0 16 zahrabb
هواپیما؛ پرنده آهنی غول پیکر 0 12 zahrabb
حوادث وحشتناک در تاریخ مسافرت های هوایی 0 13 zahrabb
این کارها را قبل از مهاجرت به هر کشوری انجام دهید 0 15 zahrabb
حقیقت هایی درباره هواپیما و سفر هوایی 0 14 zahrabb
پل گاومیشان ایلام 0 58 narenjestanaras
جوانب مثبت و منفی برای سفر در هر چهار فصل به کانادا - قسمت اول 0 43 zahrabb
55 موردی که باید درباره کانادا بدانید 0 33 zahrabb
آنچه که شما باید قبل از پرواز با یک کودک بدانید - قسمت اول 0 36 zahrabb
پرواز Code Share 0 45 zahrabb
ساده ترین راه اینه که کمربند خودتون رو ببندید - قسمت دوم 0 41 zahrabb
ساده ترین راه اینه که کمربند خودتون رو ببندید - قسمت اول 0 52 zahrabb
Tree-niner-fife؛ زبان جهانی خلبانان 0 46 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت پنجم 0 39 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت چهارم 0 44 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت سوم 0 41 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت دوم 0 41 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت اول 0 39 zahrabb
دلیل واقعی اینکه چرا اکثر صندلی های هواپیما آبی هستند - قسمت سوم 0 37 zahrabb
دلیل واقعی اینکه چرا اکثر صندلی های هواپیما آبی هستند -قسمت دوم 0 42 zahrabb
دلیل واقعی اینکه چرا اکثر صندلی های هواپیما آبی هستند - قسمت دوم 0 42 zahrabb
دلیل واقعی اینکه چرا اکثر صندلی های هواپیما آبی هستند - قسمت اول 0 47 zahrabb
چک چارتر لحظه آخری بلیط خارجی و پرواز خارجی در یک دقیقه 0 45 zahrabb
نارین قلعه میبد یزد 0 63 mahno0osh
عجایب طبیعی اندونزی که حتما باید ببینید - قسمت دوم 0 100 aydaaa
من به شما 10 دلیل عالی می دهم که باید برزیل را ببینید 0 86 aydaaa
17 تفریح رایگان در سیدنی - قسمت دوم 0 92 aydaaa
ساحل های گرم و آفتابی اسپانیا را بشناسید - قسمت دوم 0 109 aydaaa
ساحل های گرم و آفتابی اسپانیا را بشناسید - قسمت اول 0 94 aydaaa

1- قبل از اجرای برنامه و رفتن به منطقه مورد نظر از طریق مختلف از شرایط جوی، موقعیت منطقه و مسیر رفت و برگشت کسب اطلاع نموده و آشنایان و نزدیکان را در جریان قرار دهید. 

2- پوشاک و تجهیزات متناسب با برنامه و برخورد با شرایط سخت را به همراه داشته باشید. 

3- پوشاک اضافی و یدک داخل کوله را در کیسه های ضد آب و یا پلاستیک محکم عایق بندی نمایید تا رطوبت به آنها نفوذ نکند. 

4- مقداری جیره غذایی ذخیره از قبیل شیر خشک، کشمش، خرما خشک، انجیر خشک، مغز بادام، تخمه، کشک خشک، آدامس، چای خشک و نسکافه را در بسته بندی جداگانه به همراه داشته باشید. 

5- چراغ پیشانی و باطری یدک، شمع بی اشک، وسایل گرما زا، بهداشتی و دارویی و وسایل ضروری دیگر از قبیل فندک، کبریت ضد نم و قدری روزنامه را فراموش ننمایید. 

6- در هنگام صعود و یا برگشت سعی نمایید از گروه و یا دیگر کوهنوردان جدا نشوید تا در صورت ضرورت بتوانید از دیگران کمک بگیرید. 

7- پوشاک تن را اگر خیس شده در جای امنی عوض کرده و لباس خشک بپوشید. 

8- در شرایط سرمای سخت بخصوص توام با وزش باد هرگز دستکش را از دستتان بیرون نیاورید. زیرا در کمترین زمان ممکن دچار سرمازدگی آنی انگشتان خواهید شد. 

9- کفش نامناسب با فصل سرد و تنگ باعث سرما زدگی پاها خواهد شد پس به انتخاب کفش مناسب و ضد آب بودن آن توجه خاص داشته باشید. 

10- از مسیرهای عادی و پاکوب شده عبور نمایید و سعی نکنید مسیر دیگر را انتخاب کنید مگر از تجربه لازم برخوردار باشید. 

11- با دقت و هوشیاری مراقب اوضاع جوی منطقه باشید و به محض فرا رسیدن ابرهای تیره و وزش باد از صعود منصرف شده و راه برگشت را در پیش گیرید. 

12- در شرایط بحرانی با حفظ خونسردی ولی با سرعت عمل بیشتر به نقطه امنی بروید یا اگر ممکن است برگردید. 

13- همواره به علایم راهنما و هشدار دهنده در طول مسیر توجه کنید و هر نوع عارضه طبیعی و مصنوعی آشکار مسیر را جهت برگشت صحیح به خاطر بسپارید. 

14- در صورت ریزش برف و یا باران شدید از ادامه صعود در شرایط دشوار منصرف شوید. 

15- اگر پوشش شما کافی نبوده و احساس سرما نمودید به منظور جلوگیری از سرما زدگی، پیوسته بدن را به فعالیت وادار نمایید و از بی تحرکی جداً بپرهیزید، زیرا در این صورت سرما به بدن غلبه کرده و شما را در خطر جدی قرار می دهد. 

16- در صورت وجود مه فاصله با نفر دیگر را به حداقل برسانید و همواره از مسیر پاکوب شده حرکت نمایید و نگذارید همراهتان از شما جدا شود و در صورت اجبار توقف کنید تا به شما بپیوندد. 

17- وجود مه در منطقه باعث محدودیت و اشکال در دید و شنوایی، جهت صدا و حتی تنفس می شود و انسان فاصله را تشخیص نداده و در تشخیص مسیر نیز ممکن و گاه تا 180 درجه در انتخاب مسیر دچار اشتباه شده که عاقلانه ترین تصمیم برگشت به سوی پایین و یا رفتن به نقاط امن می باشد. 

18- نگذارید عضوی از بدنتان خیس شود زیرا انرژی و گرما از همان نقطه بیرون آمده و شما را دچار کمبود انرژی و خستگی زودرس می نماید. 

19- زمان و شرایط صعود را طوری تنظیم نمایید که حداقل یکساعت قبل از غروب آفتاب به محل امنی رسیده باشید و گرنه بعد از غروب آفتاب به یکباره هوا سرد شده و ممکن است شما را به سرما زدگی دچار نماید. 

20- به اصل ریزه خواری یعنی هر بار خوردن و آشامیدن به مقدار کم ولی پیوسته را به خاطر داشته باشید. 

21- از غرور بیجا بپرهیزید و به توصیه های افراد با تجربه و آگاه در منطقه توجه نمایید. 

22- همواره کلاه مناسب به سر داشته و در صورت ممکن جلو بینی و دهان را با پوشاک مناسب بپوشانید تا دچار مشکلات ریوی و از دست دادن آب و انرژی نشوید. 

23- اگر در مکانی مجبور به توقف شدید پیوسته و درجا با حرکات مناسب و ملایم خود را گرم نگاه داشته و از حرکت دادن انگشتان پاها و دست ها غافل نشوید زیرا هر چه قدر بدن بی حرکت بماند به همان اندازه دمای عمومی بدن افت می نماید و شما را با خطر جدی سرمازدگی روبه رو می کند. 

24- از مسیرهای با شیب تند سنگی و یخ زده با دقت و احتیاط و با حواس جمع عبور نموده و از کمک به یکدیگر غافل نشوید. 

25- در شرایط وجود ابر تیره و افزایش باد مراقب صاعقه باشید به خصوص اگر صدای جرقه خفیف را روی ابزار فلزی همراه شنیدید و یا موهای سر و دستتان سیخ سیخ شد فوراً راه پایین آمدن و رفتن به نقاط امن مثل پناهگاه باشید. 

26- در هنگام بروز صاعقه وسایل فلزی همراه حتی ساعت مچی خود را داخل لباسهای عایق پیچیده و در کوله پشتی جای دهید و ابزاری مانند کلنگ و باتوم را از خود دور کنید. به خاطر داشته باشید بستن باتوم و کلنگ به کوله پشتی که نوک تیز آن از سر بالاتر قرار گیرد بهترین موقعیت برا اصابت مستقیم صاعقه می باشد. 

27- در هنگام بروز صاعقه حداقل 5 متر با دیگران فاصله داشته و با گامهای کوتاه و قدری تند ارتفاعات را ترک نموده و از پناه گرفتن در زیر درختان بلند و صخره ها و یا دهانه غارها خودداری نمایید مگر حداقل 15 متر به درون غارها بروید. 

28- اگر جای امنی نیافتید حدالامکان کنار سنگی کوتاه چمباتمه زده و در صورت ممکن با لباس و یا کوله پشتی و یا هر چیز خشک دیگر بین خود و زمین عایق ایجاد نموده و در شرایط اضطراری تخته سنگی را برگردانده و روی آن چمباتمه بزنید. 

29- از جویبارها و رودخانه ها کمی فاصله بگیرید و حدالامکان از رفتن به نقاط مرطوب و خیس دوری کنید. 

30- تلفن همراهتان را خاموش نموده و از آن استفاده نکنید چون باعث عبور امواج صاعقه می شود، مگر در شرایط اضطراری و اورژانسی. 

31- از وسایل فلزی به خصوص با لبه یا نوک تیز دوری نمایید و اگر داخل پناهگاه می باشید از نزدیک شدن به ستونهای فلزی و یا پنجره های آن خودداری نمایید. 

32- حداقل تا نیم ساعت بعد از شنیدن آخرین صدای رعد از محل امن بیرون نیایید. 

33- بلندی ها و ارتفاعات بخصوص روی قلل و یالها و یا سطوح هموار مناسب ترین شرایط برای اصابت صاعقه است، پس از رفتن به سوی آنها بپرهیزید. 

34- در صورت اصابت صاعقه به فرد با حفظ خونسردی کمکهای اولیه را آغاز نمایید و او را به مکان امنی برده و گرم نگاه دارید و اگر صاعقه زده دچار شوک گردیده تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی را شروع نموده و با فریاد و یا هر وسیله ممکن از دیگران کمک بطلبید. 

35- در شرایط سخت و سرمای زیاد اگر مجبور به ماندن شدید به درون اطاقک های سنگی و یا حفره ها و غارها و شکافها بروید و اگر نبود با برف و یا سنگ برای خود جانپناهی بسازید و با هر وسیله ممکن روی آن را پوشانده و خود را گرم نگه دارید. 

36- کنار هم بنشینید و خود را سرگرم کنید و از خوابیدن جدا پرهیز نمایید و خود را بیدار نگه دارید. 

37- از نوشیدنی گرم و مواد غذایی زود هضم استفاده نموده و در صورت ممکن از چراغ های حرارتی برای گرم کردن بدن استفاده نمایید و به هر طریق ممکن خود را گرم نگه دارید تا سرما به شما غلبه نکند، خواب رفتن به خصوص غیر ارادی در این شرایط بسیار خطرناک می باشد. 

38- از رفتن به داخل سطوحی یک دست و با شیبی نسبتاً تند حدود 35 تا 50 درجه که برف زیادی نیز در آن انباشته شده بپرهیزید و اگر مجبور به عبور از آن هستید سر و صدا نکنید و پیوسته مراقب اوضاع بوده و با فاصله نسبتاً زیاد از یکدیگر و یا تک تک عبور کنید و با قدم های بلند از مانعی به مانع دیگر بروید و برف را نشکافید و کانال ایجاد نکنید و پا در جای پای یکدیگر بگذارید تا از منطقه عبور نمایید. 

39- اگر چادر به همراه دارید و مجبور به نصب آن شدید حدالامکان نزدیک به تنه درختان آن را به پا نکنید و از بستن بند آن به درختان خودداری کنید، کف چادر را مسطح نموده و درب آن را در پناه باد پیش بینی نمایید و سعی کنید در مسیر بهمن و سقوط سنگ و یا نزدیک پرتگاهها و چشمه سارها برپا نکنید و در صورت نصب، دور آن را با برف و یا سنگ دیوارچینی کنید و کانال عبور آب را نیز در اطراف آن در نظر بگیرید. 

40- در شرایط حتی خیلی سرد کاملاً زیپ ها و یا محل های عبور هوا را ببندید و در صورت روشن کردن چراغ در داخل آن قدری محل عبور و مرور هوا را در نظر بگیرید تا دچار گازگرفتگی چراغ نشوید. 

41- در داخل چادر لباس گرم بپوشید و از تکیه دادن به بدنه چادر خودداری نموده و پاها را کاملاً بپوشانید. 

42- در شرایط کولاک و طوفان و سرمای شدید، سعی کنید که هیچ عضوی از بدن شما در معرض هوای سرد قرار نگیرد. زیرا سرمازدگی موضعی خیلی سریع اتفاق می افتد به خصوص نوک انگشتان دست ها و پاها. 

43- هوای سرد، رطوبت، وزش باد و خستگی مفرط چهار عامل مهم در سرمازدگی هستند پس خود را در مقابل آنها ایمن کنید. 

44- بارش باران باعث نفوذ آب به داخل پوشاک تن شده و در نهایت رطوبت به پوست بدن می رسد که نتیجه آن از دست دادن انرژی و گرما و خستگی زودرس شده که اگر چاره اندیشی نشود منجر به سرمازدگی عمومی بدن(هیپوترمی)گردیده که مناسب ترین شرایط به همراه داشتن پوشاک ضد آب گورتکس می باشد. 

45- در صورت بارش شدید برف که بیش از 40 الی 50 سانت در 24 ساعت ببارد از رفتن به کوهستان خودداری کنید و یا اگر در منطقه اطراق نموده اید 2 تا 3 روز صبر کنید و بعد به فعالیت بپردازید. 

46- بیشترین احتمال سقوط بهمن هنگام بارش برف تازه است پس مراقب اوضاع در منطقه باشید. 

47- شب ها باد از ارتفاعات به دامنه ها می وزد و روزها از دشت به ارتفاعات و اگر برعکس شد هوای بدی در انتظار شما خواهد بود. 

48- اگر در روز به دور از انتظار هوای منطقه برفی گرم بود مه شامگاهی را به دنبال خواهد داشت که هر چه قدر روز گرم تر باشد. مه شبانه غلیظ تر خواهد بود پس پیش بینی لازم را بنمایید. 

49- پرواز پرندگان در ارتفاعات نشانه هوای خوب بوده و اگر پرواز آنها از ارتفاعات به طرف دامنه ها باشد نشانه یک هوای بد خواهد بود. 

50- در شرایط زمستان از فعالیت ها ی بیهوده و غیر لازم بپرهیزید و انرژی را بیهوده هدر ندهید تا در شرایط بحران انرژی بیشتری داشته باشید.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
ایرانی باهم - کانال تلگرامی

پیاده روی، دوچرخه سواری و کوهنوردی با همسفرها

آوا رسا

لوگوی ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • حمایت ها
 • همیاران
 • دوچرخه سواری
 • ورزشی
 • آموزش ها
 • خبرها
 • قالب ها
 • ماجراجویان ایرانی

 • برادران امیدوار اولین جهانگردان ایران
 • گروه انسانهای سبز GPG
 • حسین قره داغی ایرانگرد و جهانگرد
 • پروژه شنای طول خلیج فارس
 • امیر خدافرد ایرانگردی با دوچرخه
 • تالش همیشه سبز
 • انجمن دوچرخه سواران اسپادانا
 • پوپه مهدوی نادر دور دنیا با دوچرخه
 • جعفر و نسیم دور دنیا با دوچرخه
 • محمد تاجران دور دنیا با دوچرخه
 • عشق و دوستی مسافران صلح
 • برادران سایکلتوریسم
 • گروه کوهنوردی یاشا سهندیم
 • گـروه دوچـرخـه سـواری تیـبــا
 • از خاطرات سفر
 • گروه کوهنوردی فراز بیرجند
 • کوه نوردی ، سنگنوردی ، پاراگلایدر
 • گروه کوهنوردی و اسکی جام سهند تبریز
 • دیده بان سبز کرمان
 • گردشگری با دوچرخه
 • محیط زیست ایران 5/14
 • گروه کوهنوردی پرستو
 • گروه کوهنوردی آویشوٍ ماسال
 • کوه mountain
 • راه ابریشم با دوچرخه
 • اژدها سواران خلیج فارس تا دریای خزر
 • گروه کوهنوردی زاگرس(بانوان)شهرستان اقلید
 • ایران عزیز .... ایتالیای شگفت انگیز
 • زندگی و سفر با دوچرخه
 • Neghabe Koohestan
 • Yarbod
 • ایران سرزمین من
 • گروه ورزشی هومه
 • بیا تا برویم
 • تی تی


 • دور دنیا با موتور سیکلت
 • گروه دوچرخه سواری آدانا همدان
 • دوچرخه سواری و ایرانگردی
 • دل مشغولیهای من
 • دوچرخه سواران راسخ ایرانگردی
 • سایکل توریسم سفر با دوچرخه
 • دوچرخه سواری کوهستان – اصفهان
 • چرخ به چرخ
 • دوچرخه ها
 • ایرانگردی
 • خاطرات جهانگردی سفر به پنج قاره
 • مشاهده گر
 • دوچرخه من … ملینا
 • پدال سبز
 • زوج جهانگرد
 • گروه دوچرخه سواری آبیدر
 • من و دوچرخه من
 • دوچرخه سواران خراسان رضوی
 • گروه دوچرخه سواری اطلس بوشهر
 • هیئت دوچرخه سواری شهرستان نیزیز فارس
 • گروه کوهنوردی و دوچرخه سواری دماوند بابلسر
 • دوچرخه سواری
 • گردشگری – کوهنوردی. گردشگری. دوچرخه
 • کانون دوچرخه سواران امام رضا (ع)کاشان
 • دوچرخه سواران آراز بایک خوی
 • گروه دوچرخه سواری سیمرغ بابل
 • انجمن دوچرخه سواران بدون مرز (ادب)
 • در مسیر
 • آرازبایک
 • دوچرخه
 • دوچرخه سواران کلهر
 • دوچرخه سواران خرم اباد
 • آدرشک
 • من و پدر
 • دنیای دوچرخه سواری من
 • دوچرخه سواری خراسان رضو ی
 • دوچرخه سواری و سه گانه
 • کمیته دوچرخه سواری عمومی کرمان
 • گزارشهای دوچرخه سواری من
 • کام_______________و کلهر


 • دیده بان حقوق حیوانات
 • دیده بان طبیعت بختیاری
 • دیده بان کوهستان


 • باشگاه کوهنوردی و ورزشهای کوهستانی راسخ
 • گروه کوهنوردان آزاد
 • گروه کوهنوردی کلکچال
 • گردشگران (گلویک عبدالله شوازدستجردبورق)
 • گروه کوهنوردان سیمان بهبهان
 • شهر صخره ها و بهترین لحظات زندگی من
 • گروه کوهنوردی آناهیتا کنگاور
 • گروه کوهنوردی باران کوهستان
 • گروه کوهنوردی دنا اصفهان
 • گروه کوهنوردی و طعبیت گردی نمونه
 • گزارش صعود به قلل و دیواره مرتفع
 • انحمن کوهنوردی دانشگاه صنعتی امیر کبیر
 • تصاویری از طبیعت ایران و هرمزگان
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی بخش آسارا
 • گروه کوهنوردی شیدا شهرکرد
 • گروه کوهنوردی پرستو
 • گروه کوهنوردی باران اهواز
 • گروه کوهنوردی آپادانا
 • انجمن کوهنورادن ایران نمایندگی مراغه
 • هیت کوهنوردی کارگران استان البرز
 • هیت کوهنوردی و صعودهای ورزشی اقلید
 • خانه کوهنوردان کرمان
 • گروه کوهنوردی اورست زنجان
 • بهار طبیعت
 • مشق کوه
 • گردشگری
 • گروه کوهنوردی اپحت کرمانشاه
 • باشگاه کوهنوردی ایثار
 • انجمن پزشکی کوهستان ایران
 • حفاظت محیط زیست آذز بایجان شرقی
 • انجمن کوهنوردان زنجان
 • هیات کوهنوردی و صعود های ورزشی دامغان
 • گروه کوهنوردی دنا اصفهان
 • تصاویر کوهنوردی من
 • باشگاه گردشگری خراسان
 • گروه کوهنوردی زرین دلیر
 • گروه کوهنوردی ساولان داغی میانه
 • خانه کوه نوردان شهرستان قدس
 • کوهنوردی و سنگنوردی دامغان
 • کوهنوردی – Mountaineering
 • قلب من در کوهساران
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی بوکان
 • تیم کوهنوردی k2 دانشگاه پیام نور بوکان
 • کانــون کوهنـــوردی فرهنگســــــرای بهمن
 • همه ی ما
 • کوهساران
 • کوه و کوهنوردی در گیلان
 • گروه کوهنوردی و کوه گشت کهبد صفه
 • هیت کوهنوردی شهرستان بهار
 • انجمن کوهنوردان قم
 • گروه کوهنوردی فاتحان کویر اردکان
 • Zirve (اوج)
 • تیم کوهنوردی جوانان ریباز سردشت
 • باشگاه کوهــنوردی سـامـان همــدان
 • آتش در کوهستان
 • گروه کوهنوردی صفا گنبد کاووس
 • اکیپ جوانان تهران
 • امید مادران زمین
 • مجله خبری گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج
 • گروه کوهنوردی شمس
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات
 • هیئت کوهنوردی استان آذربایجان شرقی
 • کانون کوهنوردان سنندج
 • باشگاه کوهنوردی و سنگنوردی ئاورین بوکان
 • غار نورد
 • KARST
 • گروه کوهنوردی قاجر قروه
 • Hamtanab
 • Greenblog
 • وسعت سبز
 • کوه-فلسفه
 • یاسین کوه
 • زوج کوهنورد
 • گروه کوهنوردی شقایق آمل
 • گروه کوهنوردی و کمپینگ الوند شهرستان آمل
 • گروه کوهنوردی مهرورزان قزوین
 • گروه امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان همدان
 • گروه کوهنوردی می سی نو
 • گروه کوهنوردی شهرک پردیس جم
 • گروه گردشگری و کوهنوردی باچون توریسم
 • کوه ، سفر ، طبیعت
 • گروه کوهنوردی طبرستان جوان بابل
 • گروه کوه نوردی البرز دامغان
 • کوه نوردان مروارید
 • گروه کوهنوردی لرا
 • ندای کوهستان
 • باشگاه کوهنوردی و اسکی آلپ تبریز
 • هیئت کوهنوردی کارگران استان گیلان
 • دســــت نوشت کوهنورد
 • جهانگردی خاطرات یک ولگرد
 • انجمن حافظان محیط زیست بادرود
 • کلاغ ها
 • کوهنوردی کوهستان شهرستان مینودشت
 • همراه کوه
 • باشگاه کوهنوردی ملکان
 • گروه کوهنوردی پارسه برازجان
 • کوهنوردان تبریز
 • انجمن کوهنوردان ایران-شهر سلطانیه
 • گروه کوهنوردی توانا
 • پایگاه اینترنتی کوه‏نوردان کلاردشت
 • انجمن کوهنوردان ایران
 • گروه کوهنوردی فراز تهران
 • کوهنوردی زلان
 • گروه کوهنوردی و گردشگری داغ داش قشقایی
 • وبلاگ کوه نوردی وصعودهای ورزشی گل کوه
 • هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی چالوس
 • انجمن کوهنوردان مهاباد
 • گروه کوهنوردی طبیعت مشهد
 • گروه کوهنوردی آریوبرزن شیراز
 • مدرسه کوهنوردی کول تاک
 • عشق کوهنوردی
 • سنگ نوردان
 • قلــّــــه توچــــــال
 • کانون کوهنوردان اوراز مهاباد
 • ورجین
 • طغیان
 • گروه کوهنوردی نسل جوان
 • دیار الوند
 • گروه کوهنوردی خلیج پارس
 • گروه کوهنوردی شاهین اراک
 • گروه کوهنوردی فراز
 • گروه کوهنوردی دماوند رشت
 • یافته کوه
 • نشاط کوهستان
 • k2 تیم کوهنوردی دانشگاه پیام نور بوکان
 • کوهیاران
 • گروه کوهنوردی کوور
 • کوه نوردی، ورزش و سلامتی
 • گروه کوهنوردی علم تبریز
 • غارنورد
 • گروه کوهنوردی طرلان گرگان
 • باشگاه کوهنوردی کوهسار نیشابور
 • کوهنوردی بانوان
 • کوهنـوردان ... البرز
 • گروه کوهنوردی تاراز شهرکرد
 • هیئت کوهنوردی سامان
 • گروه کوهنوردی اِئل داغی
 • کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان نیشابور
 • گروه کوهنوردی تهران
 • کوهنوردی و صعودهای ورزشی ساوه
 • کوهنـوردان سایپا
 • گروه کوهنوردی آزنا - شهرستان گرمی
 • هیات کوهنوردی شهرستان بجنورد
 • هیأت کوهنوردی شهرستان بناب
 • تیم کوهنوردی زلان
 • گروه کوهنوردی هدایت نیشابور
 • جمع کوهنوردان
 • هیات کوهنوردی هشترود (سرسکند داغچیلاری)
 • کوهستان
 • ترانگو
 • گروه کوهنوردی کوهیاران پارس ـ شیراز
 • گروه کوهنوردی مهربانک کشاورزی
 • صعودهای کوهنوردی
 • برنامه گروههای کوهنوردی اصفهان
 • بن سرخ
 • گروه کوهنوردی آزنا - شهرستان گرمی
 • گـــروه کوهنـــوردی رضــوان اربعـه کاشان
 • گروه سنگ نوردی لوکوموتیو نقده
 • کوهنوردی ساوه
 • سایت کوهنوردی چکاد ساری
 • دوستان کوهستان
 • گروه کونوردی فراز لاهیجان
 • گروه کوهنوردی و سنگنوردی سهند
 • گروه طبیعت گردی و کوهنوردی مخمل چمن
 • لاوی ته ره غه
 • گروه کوهنوردی آرین اصفهان
 • کوهنوردی طلبگی
 • هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی اقلید
 • رقص طوفان
 • هیئت کوهنوردی شهرستان بهار
 • باشگاه کوهنوردی یاران امیدوار بندر امام
 • کوهنوردان راستوند - شازند
 • گروه کوه نوردی همنورد
 • کوهنوردی زندگی و لذت آزادی در اوج بلندی ها
 • امید کوهستان
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی لارستان
 • فاتحان خورشید ( طلوع سپیده)
 • برنامه های کوهنوردی و سنگنوردی دامغان
 • گروه کوهنوردی کوروش شمیران
 • گروه کوهنوردی آلام کال
 • کوهنورد تنها امیر
 • گروه کوهنوردی بانوان همیار بجنورد
 • گروه کوهنوردی زاگرس شهرکرد
 • کوهستان
 • علم کوه-گرده آلمانها
 • هیت کوهنوردی شهرستان ارومیه
 • گروه کوهنودری آناهیتا گنگاور
 • انجمن کوهنوردان ایران نمایندگی مراغه
 • خاطرات یک کوهنورد
 • گروه کوهنوردی و طبیعت گردی نمونه
 • گروه کوهنوردی زاگرس اقلید
 • گروه کوهنوردی کانون بازنشستگان
 • کوهنوردی - غارنوزدی - طبیعت گردی گلبرف
 • گروه کوهنوردی آوا
 • سیاه کوه
 • باشگاه کوه نوردی کانون هماهنگی شوراها
 • انجمن کوهنوردان بروجرد
 • هیئت ورزش های جانبازان و معلولین البرز
 • گروه کوهنوردی فجر الزهرا(س)-خانوادگی
 • علم کوه-گرده آلمانها
 • گروه کوهنوردی وطبیعت گردی هامون نجف آباد
 • گروه کوهنوردی فراز سرخنکلاته
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی چناران
 • گروه کوهنوردی شرکت پارس تابلو
 • سفر نامه و گردشگری
 • گروه طبیعت گردی پرچین
 • کوه نوردی ساوه
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهر قدس
 • گروه کوه نوردی نوتاش
 • گروه کوهنوردی ازکهن
 • گروه سنگنوردی و کوهنوردی پاسارگاد
 • گروه کوهنوردی شهرکرد
 • گروه کوهنوردی زاگرس
 • گروه کوهنوردی اوراز
 • زیستکوه
 • همنورد من
 • باشگاه کوهنوردی سبکاد
 • کوهنورد محکم باش پیروز پاینده باش...
 • سفر نویس
 • ایران را بگردیم

 • ایرانی باهم

  جماسه سازان تاریخ ساز